Skip to main content

Paschal Donohoe

2021-06-11 Paschal Donohoe.jpg

Paschal Donohoe is the Minister for Finance of Ireland, and the President of the Eurogroup since July 2020.

Prior to that, he was appointed Minister of Public Expenditure and Reform (May 2016 – June 2017), and Minister of Transport, Tourism and Sport (2014 – 2016). 

From July 2013 to July 2014, Mr Donohoe held a position as the Minister for European Affairs at the Department of An Taoiseach, and the Department of Foreign Affairs and Trade respectively.

In February 2011, he was elected to the Irish Parliament, representing the constituency of Dublin Central. Before that and from 2007 to 2011, he was a member of the Irish Senate.

From 2004 to 2007, he served as member of Dublin City Council, while he was formerly the Chair of Ireland’s Future in Europe Oireachtas Sub-Committee, and the Vice-Chair of the European Affairs Committee.

Mr Donohoe holds a degree in Politics and Economics from the University of Dublin. He is married with two children, and lives in Phibsborough.